ASOCIACIJA PALAIKO VYRIAUSYBĖS POZICIJĄ DĖL LAIKO SUKIOJIMO ATSISAKYMO

Ketvirtadienis, 26 Liepa 2018

2018-07-25 dieną Vyriausybė patvirtino oficialią savo poziciją prieš laiko sukiojimą dukart per metus ES. Toks Lietuvos atsakymas bus pateiktas į Europos Komisijos (EK) pradėtas viešas konsultacijas dėl sezoninio laiko taikymo Bendrijoje. Kartu Vyriausybė nusprendė siūlyti, kad Lietuvoje būtų taikomas nuolatinis vasaros laikas. Lietuvos laivų savininkų asociacija palaiko Vyriausybės poziciją dėl siūlymo atsisakyti laiko sukiojimo metų eigoje. Tačiau, Asociacijos nuomone, siekiant išvengti chaoso, išvengti galimų trukdžių transporto, logistikos srityse, sprendimas dėl laiko sukiojimo turi būti priimtas Europiniu lygiu, nesuteikiant valstybėms-narėms priimti atskirus sprendimus dėl laiko keitimo.

Dienos Šviesos Taupymo (toliau – DŠT laikas) laiko pagrindinis tikslas yra geriau panaudoti energijos resursus bei dienos šviesą. Tokiu būdu pasukus laikrodžio rodykles viena valanda į priekį saulės patekėjimas ir laida įvyks viena valanda vėliau, nei tai buvo dieną prieš.

DŠT idėja siekia antikos laikus, tačiau realiai DŠT laikas yra naudojamas jau virš 100 metų. Vokietija buvo pirmoji Europos valstybė 1916 m. įvedusi DŠT laiką. Šio sprendimo pagrindinis tikslas buvo mažinti dirbtinės šviesos panaudojimą, bei energetinių resursų suvartojimą, ypatingai I-ojo pasaulinio karo metu. Daugelis valstybių pasibaigus karui grįžo prie standartinio laiko naudojimo. DŠT vėl įvestas per II pasaulinį karą. Šiuo metu DŠT arba taip vadinamą vasaros laiką tik skirtingomis tokio laiko įvedimo datomis taiko virš 70 pasaulio valstybių.

Tačiau pastaruoju metu kyla daug diskusijų dėl DŠT laiko įvedimo tikslingumo, pabrėžiamas neigiamas poveikis žmonių sveikatai, jų saugai.

Asociacijos vyk.direktorius Gintautas Kutka pabrėžė, kad Lietuvoje, kur susisiekimo, logistikos sektorius generuoja didelę dalį Lietuvos bendro nacionalinio produkto, labai svarbu išlaikyti „patogų“ laiką kaimyninių valstybių atžvilgiu. Vokietija, Lenkija patenka į pirmą laiko juostą, Lietuva – į antrą, Rusijos centrinė dalis, Rusijai atsisakius įvedinėti vasaros laiką, taip pat patenka į antrą laiko juostą. Manytume, kad Lietuva turi siekti nustatyti ir gyventi pagal II-ąją laiko juostą. Tai užtikrintų vienos valandos skirtumą su kaimyninėmis valstybėmis, kurios mums yra svarbios generuojant krovinių srautus. Šiai dienai dauguma laivybos, laivų agentavimo, brokeriavimo kompanijų Lietuvoje darbą pradeda nuo 08.30 val. tokiu būdu priartėjant prie Centrinės Europos laiko ir užsitikrinant mažesnį laiko skirtumą su tose valstybėse dirbančiomis bendrovėmis.

EK prieš porą savaičių pradėjo viešą konsultaciją šiais klausimais ir laukia visuomenės bei vyriausybių nuomonės. Jos bus baigtos rinkti rugpjūčio viduryje ir apibendrintos rudenį. Kviečiame visus dalyvauti apklausoje:

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements?surveylanguage=LT

Jeigu paaiškės, kad dauguma ES šalių pasisako prieš laikrodžių sukiojimą, bus imtasi teisinių veiksmų atsisakyti šios privalomos visoms Bendrijos valstybėms praktikos.

EK yra pareiškusi, kad tik jeigu bus pakankamai aktyviai pasisakoma už esamos tvarkos pakeitimą, ji būtų keičiama. Bet jeigu nebus už tai pasisakančių valstybių daugumos, tada šis klausimas niekaip nepajudės. Kol kas tik 4 valstybės iš 28, tarp jų ir Lietuva, pasisako už tai, kad laikas nebebūtų sukiojamas.

Web-8 06 DFDS-Seaways Web-8 15  Web-8 23baltlanda HLNG logo blue 512x316 Novikont3Containerships  

Šaulių g. 19, LT – 92233, Klaipėda,  Lietuvos Respublika
ĮMONĖS KODAS: 141774210
A/s LT 93 7044 0600 0075 6188
AB “SEB bankas”
Kodas 260101760
Tel./ faksas: (+370 46) 219416
El. paštas: info@llsa.lt